KOCÚRNIK OBYČAJNÝ
Ponúkame na predaj Kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) v črepníku. meno rastliny Nepeta je odvodené od talianskeho mesta Nepete, v ktorého okolí sa kocúrnik kedysi hojne pestoval. Rastlina je pôvodom z Európy a niektorých častí Ázie. U nás sa kocúrnik najviac vyskytuje na Južnom Slovensku, na východnom úpätí Bielych karpát a na Východoslovenskej úžine. Rastlina upútala aj našich dávnych predkov výraznou arómou, o ktorej verili, že zaháňa hady a iné nebezpečné či nepríjemné tvory. Pestuje sa aj v záhradkách a parkoch, odkiaľ sa často šíri do okolia. Vôňa priťahuje mačky, ktoré Santi okusujú a parfumujú sa v nej. Vlastnosti: jedná sa o 30-90 cm vysokú trvalku rastúcu v trsoch stonka je priama štvorhranná vetvená s hustou krátkou plsťou listy sú srdiečkovitého tvaru, vrúbkované, pílkovité malé kvety rozkvitajú od júla do septembra pôvodná rastlina ich má modré alebo fialové Požiadavky na pestovanie: vyhovuje jej najviac slnko alebo polotieň rozsadená má byť na 30 cm, na zimu ju treba hlboko zrezať Liečivé účinky: podporuje močenie a menštruáciu vypudzuje mŕtvy plod je vynikajúca na vnútorné zranenie a dýchavičnosť je potvrdené, že kocúrnik funguje ako anestetikum, má protireumatické účinky je liek proti nadúvaniu, pôsobí proti bolestiam svaľov, proti hemoroidom a bolestiach zubov obsahuje vitamín C nálev pomáha pri horúčkach a nachladnutí, proti bolesti hlavy, pri skazenom žalúdku a ako mierne sedatívum vyvoláva spánok a potenie, telesnú teplotu ale nezvyšuje nálevy z kocúrnika tiež pomáhajú uvoľniť upchatý nos kocúrnik je tiež súčasťou nálevu pre zmiernenie detskej koliky z vnútra sa dá použiť ku zmierneniu dráždivosti kože štúdie ukazujú, že kocúrnik má hojivé účinky na rezné rany - rozdrvené čerstvé lístky sa navlhčia a priložia na ranu Zber: zbiera sa kvitnúca vňať čím skôr po rozkvitnutí ju natrháme a rýchlo usušíme, tým lepšiu drogu získame Rozmer črepníka: K9 Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 30 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
5 €
KAPARA TŔNISTÁ
Ponúkame na pedaj Kaparu tŕnistú (Capparis spinosa) v črepníku. Patrí do čeľade Capparidaceae(kaparovité). Pochádza zo suchých oblastí stredozemného mora, blízkeho východu a Indie pestuje sa hlavne v južnom Francúzku, Španielsku, Taliansku a Alžírsku. Vlastnosti: kapara tŕnistá je poliehavý nízky opadavý krík vysoký 1 - 1,5 m kapary vytvárajú hlavne v chudobných pôdach rozsiahly koreňový systém a preto sa vo svojej domovine používajú na spevňovanie svahov a podobne kvitne bielymi, bledo ružovými kvetmi, ktoré vyrastajú jednotlivo na dlhých stopkách plodom je podlhovastá dužnatá mnohosemenná bobuľa Požiadavky na pestovanie: na pestovanie kapara nie jepríliš náročná vyžaduje ľahké priepustné substráty cez leto je vhodné rastlinu počas vegetácie jej vyhovuje teplé a suché počasie, na jar je vhodné dodať vlahy viac počas sezóny pravidelne prihnojujeme organickými hnojivami k zimujeme v chlade, opadajú listy, vtedy obmedzíme zálievku na minimum - na jar zastrihneme a pestujeme ďalej Použitie: ako korenie sa používajú kvetné púčiky olivovo zelenej farby, na povrchu sú svetlejšie bodkované ako korenie sa púčiky rôzne nakladajú Rozmer črepníka: K9 Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 25 - 40 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
12 €
HOREC ŽLTÝ
Ponúkam na predaj Horec žltý (Gentiana lutea) v črepníku. Máloktorá rastlina v nás vyvoláva väčší pocit horkosti ako horec - nemusíme ho ani ochutnať, stačí vysloviť jeho meno. Patrí do čeľade rastlín Gentianaceae. Rôzne druhy horcov rastú v pohoriach južnej a strednej Európy a v Malej Ázii. Droga sa k nám dováža, alebo sa horec pestuje, najmä horec žltý. Táto rastlina nerastie v strednej Európe, preto v SR nie je chránený. Pôvodne rastie horec v pohoriach južnej a strednej Európy a v Malej Ázii. Droga sa k nám dováža, alebo sa horec pestuje. Táto rastlina patrí medzi najviac ohrozených druhov a preto je jej zber v rozpore so zákonom. Vlastnosti: je to vytrvalá rastlina, dorastá do výšky 50 - 140 cm kvitne 5. rokom na žlto, kvety sú usporiadané v úžľabných kvetenstvách Liečivé účinky:: koreň horca obsahuje gentiopikrosid, amarogentin, gentisin, ďalej triesloviny, sliz, pektíny a alkaloidy horčiny podporujú tvorbu slín v ústnej dutine reflexne pôsobia na tvorbu tráviacich enzýmov, zvyšujú sekréciu v žalúdku a črevách, blahodárne pôsobia tiež na činnosť pečene a žlčových ciest Použitie: jednotlivá dávka práškovej drogy je 0.5 - 1,0 g odvar pripravíme z 5 g drogy, ktorú varíme päť minút v 200 ml vody odvar užívame 30 minút pred jedlom, jednu polievkovú lyžicu studený macerát alebo zápar pripravíme z 1/2 kávovej lyžičky a šálky vody užívame po lyžiciach hodinu pred hlavným jedlom koreň horca sa často kombinuje s ďalšími drogami, napr. s koreňom puškvorca alebo palinou pravou koreň horca je nepostrádateľnou prísadou pri výrobe likérov používa sa na rozdiel od farmácie väčšinou koreň fermentovaný nefermentovaný koreň má ostrejšiu chuť, ktorú poznáme napr. z fernetu Zber: koreň horca sa zbiera z viacročných rastlín v apríli alebo októbri Rozmer črepníka: K9 (9x9x14) Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 30 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
10 €
CITRÓNOVÁ TRÁVA - THAI LEMON GRASS
Ponúkam na predaj Citrónovú trávu (Cymbopogon citratus) v črepníku. Citrónovú trávu pozná veľa ľudí z juhoázijských kuchýň, kde sa používa vo veľkom. Bez problémov sa dá pestovať i u nás na záhradke i na balkóne. Nájdeme ju tiež v mnohých parfumoch, v čistiacich prostriedkoch, ktorým dáva čerstvú citrónovú arómu. Je známa aj pod menom citronela, lemongrass, lenabat či sereh. Vlastnosti: s citrusovými plodmi nemá citrónová tráva veľa spoločného, patrí do čeľade lipnicovitých a je teda príbuzná s bambusom, kukuricou, ryžou alebo inými obilninami, má dlhé, tenké, šedozelené listy, ktoré sa podobajú zelenej cibuli, anglicky scallion, meno je odvodené od intenzívnej citrónovej vône rastliny, je ojedinelá medzi trávami, má príjemnú vôňu ale pritom nemá kyslosť citrónu. Požiadavky na pestovanie: pochádza z tropických oblastí, ale dá sa pestovať i v našich podmienkach, ideálne sa jej darí v nádobe (pre dospelú rastlinu voľte priemer minimálne 20 cm), ktorú od jari do jesene umiestnite v záhrade či balkóne, každopádne na slnečnom stanovišti (to vám zaručí vysoký obsah vonných silíc), citronela sa dá pestovať i v nádobe za oknom alebo v byte, na parapete smerujúcom na juh, najradšej má dobrú priepustnú, hlinito-piesočnatú pôdu, potrpí si na výdatnej zálievke, ale neznáša premokrenie, preto je vhodnejšie zalievať ju, keď vyschne pôda, používajte dobrú záhradnícku pôdu zmiešanú s organickým hnojivom. Použitie: citronela sa používa predovšetkým čerstvá, ale i sušená či zamrazená, môžete si pripraviť z nej lahodný a osviežujúci čaj alebo dochutiť ostatné čaje (výborne sa hodí zvlášť k zelenému čaju), rovnaké osviežujúce účinky ako citronelový olej má i kúpeľ z tejto rastliny, tráva sa používa vo farmaceutickom i kozmetickom priemysle a hlavne v liečiteľstve ako upokojujúci prostriedok pri nervovej podráždenosti, na zníženie horúčky, pri nechutenstve a žalúdočných ťažkostiach, znižuje cholesterol, pri príprave jedál sa dá zužitkovať prakticky celá rastlina, len musíte mať na pamäti, že jednotlivé časti majú rôznu kvalitu, jemne pokrájané spodné časti výhonkov sa pridávajú čerstvé do zeleninových šalátov, alebo sú súčasťou rôznych polievok, omáčok a pokrmov z mäsa, hydiny či rýb. Rozmer črepníka: K14 ( 2 ročná) Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 30 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
8 €
ĎUMBIER LEKÁRSKY - ZÁZVOR
Ponúkam na predaj Ďumbier lekársky - Zázvor (Zingiber officinale) v črepníku. Typickú chuť zázvoru spôsobujú rôzne esenciálne oleje. Zázvor obsahuje celkom 640 rôznych chemických létok. Najväčšími vývozcami zázvoru sú India, Čína a Indonézia. Zázvor je pôvodom z Ázie, pestuje sa j juhovýchodnej ázii, západnej Afrike a karibskej oblasti. Najlepší zázvor zoženiete u Vietnamských obchodníkov. Vlastnosti: pôvodne ju nájdete v tropických Ázijských džungloch dá sa pestovať aj u nás v sklenníku je poldruha metrová vysoká rastlina, so žltými kvetmi patrí do čelade zingiberaceae je to tropická, trvalá rastlina dá sa kúpiť surový i mletý Požiadavky: zbožňuje chránené miesta, polotieň, teplo, vlhkú a humusovitú pôdu neznáša mrazy, priame slnko, silné vetry a stojacu vodu najlepšie obdobie na sadenie je neskorá zima alebo skoro na jar zázvor zbožňuje vlhké prostredie Účinky a použitie: zázvor zvyšuje produkcie žlče a napomáha znižovať hladinu cholesterolu je antiseptický, stimulujúci a tonizujúci pôsobí pri prevencii chrípkových ochorení, hlavne tzv. črevnej chrípke Zber: pokiaľ pestujeme zázvor v záhrade, už v štvrtom mesiaci sa dá zbierať keď zoschnú jej lístky, hocikedy ju môžete vykopať všeobecne treba 8 - 10 mesiacov k úplnému dozretiu, v tomto prípade ju môžete celú vykopať v závislosti od toho, kde bývame v zime nemôže ostať vonku príchodom zimy ju treba zobrať do interiéru keď listy zoschnú, držme ju na suchom a chladnom mieste Rozmer črepníka: K9 Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 20 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
8 €
ČISTEC ROVNÝ
Ponúkame na predaj Čistec rovný(Stachys recta L.) v črepníku. Stachys (čistec) zahrnuje 200 až 300 druhov rozšírených najmä v miernom a subtropickom pásme oboch pologulí, chýba v Austrálii a na Novom Zélande. Patrí do čeľade hluchavkovité. Vyskytuje sa v južnej časti Európy, v severnom Francúzsku, v strede Nemecka a Poľska, na východe zasahuje cez Ukrajinu až na Ural a do Malej Ázie. Rastie na slnečných lúkach a skalnatých stepiach, vyskytuje sa taktiež v lesoch a na lesných stráňach. Vlastnosti: je to trváca rastlina, ktorá narastá do výšky 30 - 70 cm, ojedinele do 1 m, listy má pílkovité, riedko zostúpené, chlpaté, eliptické a kopijovité, tento druh čistca je veľmi premenlivý kvety sú žltej farby a bez medoviny, tento druh čistca je veľmi premenlivý. Požiadavky na pestovanie: vyžaduje vlhkú až mokrú hlinitopiesočnatú a na humus bohatú pôdu. Účinky: čistec je jedna z najlepších liečivých bylín na Slovensku, droga pôsobí sedatívne, znižuje krvný tlak, zastavuje krvácanie, odvar z čistca sa používa pri chorobách prostaty a dolných močových ciest, slovenské rodové meno rastliny je odvodené práve od jeho použitia v ľudovej medicíne, pretože čistec rany nielen hojí ale aj čistí, taktiež lieči reumatické ťažkosti a pozitívne vplýva pri zápale tráviaceho traktu, pri vysokých teplotách, únave, angíne, chrípke a silných bolestiach hlavy, zlepšuje chuť do jedla. Použitie: obyčajne dáme 2 - 3 hrste vysušenej bylinky do 2 - 3 litrov vriacej vody a necháme asi 3 - 5 minút povariť, odvar má krásnu čistú hnedočervenú farbu a príjemnú vôňu, scedíme ho a necháme vychladnúť asi na teplotu ľudského tela, v ľudovom liečiteľstve sa oddávna sa používala pri ,, prídení z očí", ale využiteľný je pri všetkých chorobách, pretože však odvar nie je príjemnej chuti, najčastejšie sa používa vo forme tinktúry ( 3x až 4x denne 20 až 25 kvapiek), čistec je často vyhľadávaná rastlina pri urieknutí, vtedy sa odvar pije a taktiež sa s ním omýva tvár a krk. Zber: zbiera sa kvitnúca vňať, ktorá sa nechá vysušiť, uskladňuje sa na suchom a tmavom mieste. Rozmer črepníka: K9 Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 30 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
4 €
BAZALKA THAJSKÁ
Ponúkame na predaj Bazalku Thajskú (Ocimum basilicum var. thyrsiflora) v črepníku. Bylinka je pôvodom z Indie.Dnes sa vyskytuje v celej Ázii a pestuje sa aj v Južnej Amerike alebo u nás v Európe. U nás sa dá najľahšie pestovať odroda Ocimum basalicum " Siam Queen". Vlastnosti: bazalka thajská je jednoročná liečivá rastlina, patrí do rodu bazaliek, je kultivarom bazalky pravej (Ocimum basilicum), a preto ju svojou chuťou i vôňou pripomína, stonky má sfarbené do šedofialovej, kvety sú ružové až tmavofialové, kvety sú ružové až tmavofialové, listy majú najčastejšie podlhovastý tvar, zakončený špičkou, dorastá do maximálnej výšky 50 cm podobne ako žihľava alebo mäty, na rozdiel od našej európskej bazalky pravej ázijská ešte výraznejšie vonia a chutí po sladkom drievku a aníze, preto sa niekde nazýva bazalka anízová alebo bazalka ázijská, je svieža a ľahko štiplavá. Požiadavky na pestovanie: teplomilná a svetlomilná rastlina, nachladnutie a vysušenie poškodzuje rastlinu. Liečivé účinky: čaj z bazalky pôsobí dobre na žalúdok, podporuje vylučovanie žlče, znižuje horúčku a upokojuje, má antibakteriálne účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe zažívacieho ústrojenstva, používa sa pri nechutenstve, anémii, astme, neplodnosti, zápaloch ľadvín a zápaloch močového mechúra, bola preukázaná i určitá účinnosť pri liečbe rakoviny, okrem náboženského významu, má aj zásadný liečivý význam a používa sa v ajurvédskej medicíne. Použitie: v thajskej kuchyni sa uplatnila ako korenie do šalátov, omáčok a mäsitých jedál, šťava z listov alebo odvar lieči katar horných dýchacích ciest, prechladnutie, ale i choroby pečene a znižuje horúčku, znižuje hladinu cukru v krvi a pôsobí proti stresu, analgeticky a antipyreticky, znižuje krvný tlak. Zber: zberá sa celá vňať, najlepšie v auguste, suší sa v tieni pri teplotách do 30°C. Rozmer črepníka: K9 Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 20 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
3 €
Bazalka posvätná - TULSI
Ponúkame na predaj Bazazlku posvätnú - Tulsi (Ocimum sanctum) v črepníku. Tulsi má mnoho liečivých i koreninových schopností. Pôvodom je z Južnej Ázie, v súčasnej dobe ju možno nájsť tiež v západnej Ázii, Austrálii, Južnej Amerike a Afrike. Často sa používa v Thajsku, do ostrých koreninových jedál z rýb, hydiny a hovädzieho karé. Používajú sa listy i kvety, ktoré pripomínajú vôňu a chuť anízu alebo klinčekov. Vlastnosti: je tropická rastlina s pôvodom z Indie,veľa ich nájdete na Suriname, kde je nazývaná tulsi a je považovaná za svätú bylinku, je jednororočná až viacročná bylinka dorastúca až do výšky jedného metra, listy sú eliptické až vajcovité, chlpaté a na okrajoch pílkovité, ich farba je od svetlazelenej po tmavočervenú. Požiadavky na pestovanie: obľubuje slnečné stanovište a ľahkú, vzdušnú zeminu, prezimujeme ju ľahko na na chladnom svetlom mieste. Účinky: má bakteriocidné účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe zažívacieho ústrojenstva, čaj z bazalky posvätnej pôsobí dobre na žalúdok, podporuje vylučovanie žlče, znižuje horúčku a upokujuje, používa sa pri nechutenstve, anémii, astme, neplodnosti, zápaloch ľadvín a zápaloch močového mechúra, bola preukázaná i určitá účinnosť pri liečbe rakoviny, okrem náboženského významu, má aj zásadný liečivý význam a používa sa v ajurvédskej medicíne. Použitie: v thajskej kuchyni sa uplatnila ako korenie do šalátov, omáčok a mäsitých jedál, šťava z listov alebo odvar lieči katar horných dýchacích ciest, prechladnutie, ale i choroby pečene a znižuje horúčku, znižuje hladinu cukru v krvi a pôsobí proti stresu, analgeticky a antipyreticky, znižuje krvný tlak. Zber: zberá sa celá vňať, najlepšie v auguste, suší sa v tieni pri teplotách do 30°C. Rozmer črepníka: K9 Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 20 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
3 €
BALZAMITA
Ponúkame na predaj Balzamitu(Tanacetum balsamita) v črepníku. Jej pôvabnú vôňu môžete zacítiť, keď ju rozdrvíte v ruke. Aj sušená si vôňu drží dlho. A preto ju spolu s levanduľou alebo s inou aromatickou rastlinou uložte do malých vankúšikov do skrine. Odpudzuje hmyz a veľmi účinná je proti mravcom. Vlastnosti: má veľmi dobrú balzamovú vôňu, je to cca 80 cm vysoká, trváca rastlina, kvitne žltými kvietkami, má 12-20 cm dlhé, jemne zúbkaté striebristo zelené oválne listy a bledozelenú stonku, vonia po zubnej paste. Požiadavky na pestovanie: obľubuje slnečné stanovište a ľahkú na živiny bohatú zeminu, môžete ju pestovať aj v črepníku na balkóne. Rozmnožovanie: na jar a na jeseň delením trsov. Účinky a použitie: má antibakteriálne, antiseptické účinky, ale má veľmi priaznivý vplyv aj na žalúdok, odporúčame ju použiť pri pichnutí hmyzom, odvar z listov sa používa na vlasy aj pokožku, má horkastú chuť a preto z nej do polievky dávame malé množstvo, na jemno nakrájame listy dávame do mrkvovej polievky (spolu s trebuľkou) ,do šalátov, do hydinových plniek alebo do ovocných tort, keď s ňou posypeme nové zemiaky s rozpusteným maslom dostanú veľmi dobrú chuť . Rozmer črepníka: K9 Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 30 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
5 €
BALZAMITA
Ponúkame na predaj Balzamitu(Tanacetum balsamita) v črepníku. Jej pôvabnú vôňu môžete zacítiť, keď ju rozdrvíte v ruke. Aj sušená si vôňu drží dlho. A preto ju spolu s levanduľou alebo s inou aromatickou rastlinou uložte do malých vankúšikov do skrine. Odpudzuje hmyz a veľmi účinná je proti mravcom. Vlastnosti: má veľmi dobrú balzamovú vôňu, je to cca 80 cm vysoká, trváca rastlina, kvitne žltými kvietkami, má 12-20 cm dlhé, jemne zúbkaté striebristo zelené oválne listy a bledozelenú stonku, vonia po zubnej paste. Požiadavky na pestovanie: obľubuje slnečné stanovište a ľahkú na živiny bohatú zeminu, môžete ju pestovať aj v črepníku na balkóne. Rozmnožovanie: na jar a na jeseň delením trsov. Účinky a použitie: má antibakteriálne, antiseptické účinky, ale má veľmi priaznivý vplyv aj na žalúdok, odporúčame ju použiť pri pichnutí hmyzom, odvar z listov sa používa na vlasy aj pokožku, má horkastú chuť a preto z nej do polievky dávame malé množstvo, na jemno nakrájame listy dávame do mrkvovej polievky (spolu s trebuľkou) ,do šalátov, do hydinových plniek alebo do ovocných tort, keď s ňou posypeme nové zemiaky s rozpusteným maslom dostanú veľmi dobrú chuť . Rozmer črepníka: K9 Výška rastliny: v závislosti od ročného obdobia: 15 - 30 cm Je možné ju sadiť celý rok!
Veľký Kýr
5 €