Predaj 2-izbový byt v blizkosti centra s balkónom a loggiou, Piešťany, ulica A.Dubčeka
EXKLUZÍVNE ponúkame na predaj 2 - izbový byt na 1. poschodí /nie prízemie / s výťahom o výmere 52 m2 plus balkón prístupný z kuchyne a loggia, ktorá je prístupná zo spálne. Byt je v pôvodnom stave. Nachádza sa na ulici Alexandra Dubčeka, ktorá je vzdialená 5 minút od priameho centra mesta. Byt pozostáva z chodby, obývacej miestnosti, spálne, kúpeľne s vaňou, samostatnej toalety, kuchyne a z murovanej pivnice v suteréne bytového domu. Veľkou výhodou nehnuteľnosti sú nízke mesačné náklady, lokalita a kompletná občianska vybavenosť. Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0915 53 33 03– Sitová Ivona. Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky.
Piešťany
92 000 €
Na prenájom 2-izbový byt, 29,augusta, Banská Bystrica
EXKLUZÍVNE ponúkame na prenájom 2-izbový byt na 3. poschodí s výťahom o výmere 50 m2 na Sídlisku v Banskej Bystrici – ulica 29. Augusta. Byt je vnútorný, orientovaný na dve svetové strany s veľmi pekným výhľadom. Dispozíciu bytu tvorí priestranná veľká chodba, kuchyňa spojená s obývačkou, spálňa, samostatné WC, kúpeľňa a šatník. V chodbe sa nachádza vstavaná skriňa. Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou, vymenené plastové okná, vymurovaná kúpeľňa, nové rozvody, stierky, interiérové dvere. Na podlahe je plávajúca podlaha. Vchodové dvere sú bezpečnostné. Byt sa prenajíma kompletne zariadený /viď foto/. V byte sú nasledovné spotrebiče - chladnička s mrazničkou, indukčná varná doska, zabudovaná rúra, pračka, umývačka riadu, televízor. Cena nájmu je vrátane energií, poplatku za TV príjem a wifi. Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0915 53 33 03– Sitová Ivona.
Banská Bystrica
550 €/mes.
Stavebný pozemok 16515 m2 Melčice Lieskové
EXKLUZÍVNE ponúkame na predaj stavebný pozemok s výmerou 16515 m2 v obci Melčice – Lieskové. Pozemok sa nachádza v intraviláne obce. Obec Melčice-Lieskové leží v údolí stredného Považia v pohorí Bielych Karpát na pravej strane Váhu medzi Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom. Terajšia obec vznikla v roku 1975 zlúčením dovtedy samostatných Melčíc a Zemianskeho Lieskového, ktoré sa spojilo už v roku 1914 s Malými Žabokrekmi. Súčasťou obce je i kopaničiarska časť Dolina. Melčická dolina vyhlásená za chránený prírodný útvar je zaujímavá nielen z prírodovedného hľadiska. Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0915 53 33 03– Sitová Ivona. Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky.
Melčice - Lieskové
dohodou
Na predaj dva rodinné domy na pozemku 1640 m2, Senohrad, okres Krupina
EXKLUZÍVNE ponúkame na predaj dva staršie gazdovské domy na slnečnom pozemku s výmerou 1640 m2 v obci Senohrad. Domy sú v pôvodnom stave, čo umožňuje novému majiteľovi rekonštrukciu podľa vlastných predstáv. Na pozemku sa okrem vodovodu nachádzajú dve studne. Obec Senohrad leží v údolí riečky Litava v Krupinskej planine. Nadmorská výška stredu obce je 592 m n. m., rozloha chotára 1 520 ha. Administratívne je obec začlenená do okresu Krupina, od ktorej je vzdialená 16 km východným smerom. Do Zvolena je to z obce 24 km severným smerom, Veľký Krtíš je vzdialený 20 km južne. V obci sa križujú cesty II/526 (Hontianske Nemce – Podkriváň) a II/527 (Zvolen – Veľký Krtíš). Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0915 53 33 03– Sitová Ivona. Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Poštová banka, Prima banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na tel. čísle 0915 53 33 03, Ivona Sitová, BBreality.sk
Senohrad
57 000 €
Predaj-4-izbový byt v Banskej Bystrici, Fončorda, Spojová ulica, www.bbreality.sk
Ponúkame na predaj priestranný, slnečný, kompletne a vkusne zrekonštruovaný, štvorizbový byt s troma loggiami na šiestom poschodí v Banskej Bystrici, Fončorda, Spojová ulica. Podlahová plocha bytu s príslušenstvom bez loggií je 102 m2. Byt prešiel v roku 2014 kompletnou rekonštrukciou. K bytu prislúcha pivnica. Energetický certifikát budovy: B. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Jan Vundr alebo emailom na vundr@bbreality.sk Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Jan Vundr alebo emailom na vundr@bbreality.sk Sídlisko Fončorda sa na západe Banskej Bystrice prepája s Radvaňou a v smere do Tajova s Podlavicami. Výhodou je blízkosť športovísk, plážového kúpaliska a krytej plavárne. Okolité hory poskytujú výborné možnosti na rekreáciu a to ako letnú tak zimnú. V poslednom období sa sídlisko Fončorda začína prepájať s mestom prostredníctvom obchodno-zábavného komplexu Europa Shopping Center. História tohto sídliska sa spája s fabrickým predmestím nachádzajúcim sa na ceste medzi Huštákom a Radvaňou. Názov mestskej štvrte je odvodený od maďarského slova foncsorda (foncsor = amalgám), ktoré označovalo amalgačnú hutu zo 16. st. V nej sa vyrábali drahé kovy zlučovaním s ortuťou, čím vznikal amalgám. Táto huta sa nachádzala približne v priestoroch dnešného Obvodného úradu. V 30. rokoch sa tento objekt dostal do správy armády a tá v 50. rokoch začala za hutou s výstavbou dôstojníckych bytoviek (dnešný Úsvit). Na Fončorde je v súčasnosti približne 9 500 bytov a je druhým najväčším sídliskom v Banskej Bystrici.
Banská Bystrica
232 000 €
Predaj- RD- Banská Štiavnica, www.sitnianska.sk
Ponúkame na predaj rodinný dom s úžitkovou plochou 180 m2 na rovinatom pozemku o výmere cca 580 m2 v okresnom meste Banská Štiavnica časť Sitnianska, ležiacom uprostred Štiavnických vrchov na strednom Slovensku, mestom zaradeným do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Rodinný dom je pripojený na elektrickú, vodovodnú prípojku, odpad, na pozemku je studňa, možnosť pripojenia na plyn. Jednopodlažný dom je veľkorysý na priestor a umožňuje ešte veľkú variabilitu s možnosťou zobytnenia podkrovia. Je možné ho využiť na trvalé bývanie ako aj na rekreačné účely. Vyplatením kúpnej ceny je rodinný dom ihneď voľný. V prípade doplňujúcich otázok ma kontaktujte na telefónnych číslach 0907 99 88 77, 048 419 18 17- Jan Vundr, sitnianska.sk Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky.
Banská Štiavnica
139 000 €
Predaj RD v centre obce Ľubietová- 25 km od Banskej Bystrice, BBreality.sk- virtuálna prehliadka
V centre obce Ľubietová EXKLUZÍVNE ponúkame na predaj, v roku 2015 zrekonštruovaný, gazdovský rodinný dom so zastavanou plochou 270 m2, obytnou plochou cca 150 m2 na slnečnom a rovinatom pozemku o výmere cca 1375 m2. Dom je vhodný na trvalé bývanie či rekreačné využitie. Dispozíciu domu tvorí: 3x izba, 1x kuchyňa, 1x kúpeľňa, 1x komora, 2x pivnica, 1x dreváreň a 1x humno. Vykurovanie je riešené kachľami na pevné palivo a elektrickým vykurovaním, ohrev vody el. bojlerom. Dom je napojený na miestny vodovod, elektrickú prípojku 220/380, miestnu kanalizáciu. Panoramatické foto je na www.bbreality.sk V zmysle Zákona 555 o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 8. novembra 2005, Čl. I., § 2 odsek 2 písm. e), energetický certifikát nie je požadovaný. Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na 0907 99 88 77, 048 419 18 17, vundr@bbreality.sk Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpu prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie. Naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo, kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na 0907 99 88 77, 048 419 18 17, vundr@bbreality.sk Ľubietová- v minulosti bola obec Ľubietová jedným zo siedmich banských miest. V 19. storočí sa obec nazývala po maďarsky Libetbanya. Nachádza sa 25 kilometrov od Banskej Bystrice, smerom na Brezno po pravej strane. Prírodné pomery: Z Ľubietovej je najznámejšia mineralogická oblasť Podlipa, odkiaľ pochádzajú unikátne nálezy minerálu libethenit, ktorý bol prvýkrát opísaný v Ľubietovej, a podľa ktorej dostal aj názov. Na Podlipe sa dodnes nachádzajú štôlne a haldy, z ktorých vyteká voda zanechávajúca zelenú farbu na brehoch potôčikov (znaky po prítomnosti medi, ktorá bola hlavným predmetom ťažby, ale neskôr, po vyčerpaní ložiska sa ťažili aj železné rudy). Iné nálezisko je Kolba, kde sa však ťažili kobaltovo-niklové rudy. Ďalšou zaujímavosťou je Hrb, ktorý je považovaný za geografický stred Slovenska, a z ktorého je za priaznivého počasia nádherný výhľad na Slovenské Rudohorie. Obec je aj vychýrenou hubárskou oblasťou. V budove OÚ sa nachádza muzeálna miestnosť, ktorá pripomína históriu obce a nachádzajú sa tam aj vzorky minerálov z okolia. Cez dedinu preteká potok Hutná, do ktorého sa v obci prilieva potok Vôdka. Vo Vôdke sa dajú nájsť polodrahokamy české granáty, ktoré sú však príliš malé na spracovanie a použitie v klenotníctve. Nad obcou je aj kopec Vysoká, ktorá je vulkanického pôvodu. Rodáci: Vavrinec Dunajský (* 1784 – † 1833), sochár Jozef Jarín Kmeť (* 1815 – † 1906), právnik, kultúrny pracovník, člen Matice Slovenskej Jozef Messerschmidt (* 1875 – † 1931), národno-kultúrny pracovník a úradník Ján Kňazovický (* 1893 – † 1987), lekár, chirurg Elemír Kossaczký (* 1924 – † 2014), chemik
Ľubietová
165 000 €
Predaj- Obchodné priestory- predajňa a pohostinstvo, Vlachy, okr. Liptovský Mikuláš
Exkluzívne ponúkame na predaj zabehnutý komerčný objekt, pohostinstvo a obchod s dlhou históriou v obci Vlachy okres Liptovský Mikuláš, Žilinský kraj. Objekt sa nachádza na rovinatom, slnečnom pozemku o výmere 1581m2. Zastavaná plocha a nádvorie tvorí 1070m2, ostatná plocha, parčík, na ktorom sa nachádza detské ihrisko má výmeru 511m2. Budova je jednopodlažná, kde v roku 2004 prebehla kompletná rekonštrukcia. Objekt je vhodný na širokospektrálnu podnikateľskú činnosť. Vlachy sú situované v krásnom prostredí Liptova, vo vzdialenosti 3 km od známeho vodného raja GinoParadise Bešeňová, 15km od Aquaparku Tatralandia. Vďaka výbornej polohe v blízkosti známych destinácií Nízkych a Západných Tatier, v zimnej aj letnej sezóne Jasná-Chopok (20km), Veľkej Fatry Malinô Brdo (12km) a tesnej blízkosti vodného diela Liptovská Mara je to vhodný objekt na bohatú klientelu. Je to vhodná investícia s nízko nákladovou prevádzkou s okamžitým pokračovaním. Bližšie informácie, či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0907 998877, Jan Vundr, BBreality.sk Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na tel. čísle 0907 998877, Jan Vundr, BBreality.sk Vlachy sú situované v krásnom prostredí Liptova, vo vzdialenosti len 3 km od známeho vodného raja Gino Paradise Bešeňová. Vďaka výbornej polohe zrubov si môžete dopriať nie len dostatočný relax v horúcich termálnych bazénoch a wellness svete v neďalekej Bešeňovej ale aj množstvo turistických výletov nádhernou okolitou prírodou Nízkych a Západných Tatier. Milovníci kúpania, vodných športov či rybolovu určite ocenia taktiež blízkosť Liptovskej Mary. V zimnom období si môžete vychutnať výbornú lyžovačku v Ski Park Malinô Brdo (12 km) alebo v lyžiarskom stredisku Jasná - Chopok (20 km). Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. číslach 0907 998877, Jan Vundr, BBreality.sk
Vlachy
dohodou
Predaj RD/ rodinný dom- Slovenská Ľupča, 12 km od Banskej Bystrice, www.BBreality.sk
V obci Slovenská Ľupča, 12 km od Banskej Bystrice, EXKLUZÍVNE ponúkame na predaj kvádrový rodinný dom na slnečnom a rovinatom pozemku o výmere cca 600 m2, skolaudovaný v roku 1987 Zastavaná plocha pozemku je cca 150 m2, obytná plocha domu je cca 450 m2. Rodinný dom je podpivničený, dvojposchodový, s možnosťou zobytnenia podkrovia. Vykurovanie je riešené ústredným kúrením na plyn a A pevné palivo. Je napojený na vodovod, elektrickú prípojku 220/380, kanalizáciu, zemný plyn, vlastná studňa. -1 /suterén/ : 1x miestnosť s krbovou pecou a oknami 1x miestnosť s vŕtanou studňou a oknom 1x miestnosť bez okna 1x miestnosť s pecou na pevné palivo (VIADRUS) 1x miestnosť s plynovým kotlom, bojlerom a oknom 1x garáž 1x chodba 0 /prízemie/ 1x vstupná chodba s oknom 1x vstupná hala 1x kuchyňa 1x WC 1x bezbariérová kúpeľňa 1x špajza 1x spálňa 1x obývačka 1x terasa 1 /poschodie/ : 1x chodba 1x špajza so schodmi do podkrovia 1x kúpeľňa s vaňou 1x WC 1x kuchyňa 1x obývačka 1x detská izba 1x spálňa 1x terasa 2 /poschodie/ : 1x podkrovie -okolie domu: záhrada, druhá garáž, druhá pivnica V zmysle Zákona 555 o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 8. novembra 2005, Čl. I., § 2 odsek 2 písm. e), v znení neskorších predpisov, energetický certifikát nie je požadovaný. Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. číslach 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Ing. Vundr, www.BBreality.sk Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom úveru. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade doplňujúcich otázok ma kontaktujte na tel. čísle 0907 99 88 77, 048 419 18 17- Jan Vundr, www.domnavidieku.sk História obce: Prvé písomné zmienky o obci Slovenská Ľupča pochádzajú až od roku 1250. Bola založená na starej obchodnej ceste Via Magna, spájajúca mestá Budín a Kraków. Osada bola postavená okolo dvoch dôležitých budov: hradu (Ľupčiansky Hrad) a kláštora. V roku 1340 Karol I. povýšil osadu na mesto. Slovenská Ľupča stratila mestský charakter v 19. storočí. Vývoj dediny v 20. storočí dospel k postaveniu veľkej farmaceutickej továrne Biotika, ktorej výstavba bola dokončená v roku 1953 a stojí neďaleko dediny spolu s inými ekonomickými stavbami, ako Messer alebo Brenntag. Medzi ďalšie pamätihodnosti Slovenskej Ľupče patrí aj 'morový stĺp' postavený v 18. storočí na poďakovanie Panne Márie za ukončenie smrteľného vypuknutia moru. Nachádza sa pred evanjelickým kostolom. 'Kláštorisko' je "múzeum pod holým nebom" s ruinami kláštora. Nie je známy dátum postavenia kláštora, ale je isté, že existoval v roku 1263. Bol tu pochovaný podporovateľ kláštora Magister Donč v 14. storočí. Kláštor bol opustený v 17. storočí. Demografia: Slovenská Ľupča má 3.235 obyvateľov (2014): 97.7% obyvateľov tvoria Slováci, 1.3% tvoria Rómovia. Z náboženského hľadiska: 58.6% sú Rímskokatolíci, 20.% sú Evanjelici / Luteráni a 11.3% ľudí sa nehlási k žiadnemu náboženstvu. Osobnosti obce: František Vešeléni (* 1605 – † 1667), uhorský gróf a podžupan, Samuel Reuss (* 1783 – † 1852), etnograf, historik, evanjelický kňaz Daniel Gabriel Lichard, (* 1812 – † 1882), spisovateľ Daniel Šustek (* 1846 – † 1927), stolár, podnikateľ a krajanský činiteľ Samuel Czambel (* 1856 – † 1909), jazykovedec a prekladateľ Emil Belluš (* 1899 – † 1979), architekt, predstaviteľ funkcionalizmu Tibor Andrašovan (* 1917 – † 2001), hudobný skladateľ a dirigent Bohuslav Cambel (* 1919 – † 2006), geochemik a geológ Roman Kaliský (* 1922), reportér Kultúrneho života a spisovateľ Cena energií: 217 Euro / mesiac
Slovenská Ľupča
249 000 €
Predaj RD v meste Medzev- okres Košice, www.bbreality.sk
BB-REALITY, s.r.o. ponúka na predaj rodinný dom v historickom centre mesta Medzev- okres Košice. Dom je dispozične veľmi dobre riešený- vhodný na trvalé bývanie ako aj podnikateľské účely, pripojený na všetky dostupné inžinierske siete. Pozemok je rovinatý o výmere cca 850 m2. V blízkosti domu je dostupná kompletná občianska vybavenosť. Energetický certifikát budovy: C. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Jan Vundr alebo emailom na vundr@bbreality.sk Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Jan Vundr alebo emailom na vundr@bbreality.sk Odmena za TIP : V prípade, že viete o niekom, kto potrebuje pomôcť pri kúpe, predaji alebo prenájme nehnuteľnosti nielen vo Vašom okolí, dajte nám prosím vedieť. V prípade, že sa obchod zrealizuje, máte istú odmenu na základe vopred Vami podpísanej zmluvy o spolupráci s našou spoločnosťou, kde sa zaväzujeme vyplatiť Vám vopred dohodnutú odmenu za TIP. Ďakujeme  História a súčasnosť 1272 – prvá nepriama písomná zmienka o meste 1359 – prvá priama písomná zmienka o meste 1366 – listina povoľujúca výstavbu 3 vodných hámrov 1639 – založenie kováčskeho cechu 1697 – vyhlásenie mesta za slobodné kráľovské mesto 1890 – najväčší rozkvet hámorníctva 1894 – výstavba železničnej trate Moldava nad Bodvou – Medzev 2000 – rozdelenie Medzeva na obec Vyšný Medzev a mesto Medzev -Mesto Medzev leží na východnom Slovensku, neďaleko Košíc, približne vo vzdialenosti 36 km západným smerom. Južne od prameňa potoka Bodvy a pri vchode do doliny, ktorou Bodva preteká. Medzev bol založený ako najjužnejšie osídlenie nemeckých kolonistov na východnom Slovensku. -Po tatárskom nájazde, bola časť Európy kde teraz spoločne žijeme, spustošenou krajinou, s decimovaným obyvateľstvom. To bol dôvod, že v tej dobe uhorský kráľ Béla IV. v roku 1241 povolal prostredníctvom svojich poslov, zo západnej Európy takzvaných kolonistov. -Takto došlo k osídleniu našimi predkami prostredia okolia Medzeva, boli to baníci, hutníci, kováči, aj iní remeselníci, a samozrejme aj ľudia, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom. -Medzev bol teda založený nemeckými a flámskymi kolonistami. -Prvé osídlenie sa uskutočnilo severozápadne od terajšieho Medzeva v oblasti s názvom Dörfel, v slovenskom preklade to znamená Dedinka. -Pravdepodobne z dôvodu nedostatku vody sa neskoršie osídlenie presťahovalo južnejšie do údolia, zvaného Grund. Z tohto presídlenia neskoršie vznikla najstaršia ulica, dnešná ulica Grunt, čo v preklade do slovenčiny znamená základ. -Pôvodné obyvateľstvo hovorí ešte aj dnes v prevažnej väčšine nemeckým nárečím „mantakisch“, resp. „po mantácky“ a sami sa označujú za „Mantaken“, teda „Mantáci“. -Prvá nepriama písomná zmienka o osídlení okolia a oblasti Medzeva pochádza z roku 1272 vo forme písomnosti o zneužití lesa obyvateľmi baníckej osady. -Najstaršia priama písomná zmienka, kde je Medzev spomenutý už ako usadlosť je z roku 1359, v súvislosti s reambuláciou hraníc Jasovského kláštora. -V 14. storočí sa uskutočnila druhá vlna osídlenia Medzeva. Táto vlna prináša odborníkov, ktorí vedeli konštruovať a stavať hámre poháňané vodným kolesom. Toto obdobie sa považuje za obdobie, kedy boli založené základy kováčstva v Medzeve. Kováčske remeslo sa ako rodinný majetok dedilo z pokolenia na pokolenie. -Z roku 1366 sa zachovala listina o povolení výstavby troch vodných kováčskych hámrov. -Medzev sa v podstate preslávil výrobou kovaného náradia, určeného najmä na ručné poľnohospodárske práce. Medzevčania vyrábali tento tovar nielen pre vlastnú potrebu, ale zásobovali počnúc od najbližšieho okolia, po územie terajšieho Maďarska ako aj Balkán. -Dôsledkom tejto obchodnej aktivity bolo. že Medzevčania bežne ovládali aspoň tri jazyky. Nemecky, maďarsky a slovensky. -Kováčske remeslo, dôsledkom veľkého hluku pri práci v hámroch, prinieslo so sebou aj jednu neplechu, chorobu a to nedoslýchavosť. Preto pri obchodných jednaniach na trhoch, buď z dôvodu hluchoty alebo aj nedokonalého ovládania cudzej reči sa obvykle jeden druhého pýtali: „Bos mánta?“ slovensky sa to dá voľne preložiť ako „Čo hovorí?“ alebo „Akú mienku má?“ myslí sa tu na zákazníka. Na tieto slová spozornelo okolie a tak sa Medzevčania stali Mantákmi. Tu je potrebné podotknúť, že toto je jedna z viacerých verzií vzniku tohto pomenovania. -V súvislosti s remeslami a pracovnými príležitosťami je potrebné ešte spomenúť, že sa Medzevčania na základe deľby práce rozdelili na dve veľké skupiny. Prvú skupinu vytvorili kováči a druhú tí ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom. Toto je badať aj na osídlení. -Kováči sa sústredili v časti nazývanej Önta Metzenseife, slovensky v Nižnom Medzeve, gazdovia a poľnohospodári v časti nazývanej Öbedaf, vo voľnom preklade do slovenčiny vo Vyšnom Medzeve. -V roku 1430 mal Medzev už dva kostoly a to bol aj rok rozdelenia farností Medzeva na Nižný a Vyšný Medzev. -Medzevčan barón Gregórius Sorger, ktorý bol biskupom v Sedmohradsku, financoval roku 1732 prestavbu kostola v Nižnom Medzeve do terajšej podoby. -Hámorníctvo dosiahlo svoj vrchol v roku 1890, kedy v Medzeve pracovalo 109 hámrov s 198 ohniskami. -Pri každom ohnisku pracoval majster a pomocník. To znamená že hámre v Medzeve zamestnávali 396 robotníkov priamo. Na vtedajšiu dobu to predstavovalo ohromný hospodársky potenciál. -Roku 1639 bol založený kováčsky cech, čo veľmi pomohlo Medzevu. Kráľ Ferdinand III. poskytol právo v Medzeve každý týždeň usporiadať trhy a raz do roka župný trh. -V roku 1664 boli následne založené cechy pivovarnícky, obuvnícky, krajčírsky a kožušnícky. -V roku 1697 bol Medzev vyhlásený za slobodné kráľovské mesto. -Pretože sa Medzev nachádzal na území spravovanom Jasovskými premonštrátmi, boli opakovane napádané práva Medzevčanov. Tieto nezhody vyústili do takej miery, že obyvatelia Nižného Medzeva začali konvertovať k evanjelikom. V tomto období to bol vážny politický problém, ktorý bolo potrebné vyriešiť. Vyriešil sa to veľmi diplomaticky. Košická diecéza prisľúbila, zachovať všetky práva Nižného Medzeva, ak zostanú katolíkmi. V neskorších dobách, kedy sa Vyšný a Nižný Medzev opäť spojili, vznikla zvláštna situácia, keď v jednom meste boli dve farnosti pod krídlami dvoch diecéz košickej a rožňavskej. -V rokoch 1622, 1709 a 1711 bolo obyvateľstvo Medzeva veľmi zdecimované dôsledkom morových epidémii. -V tejto súvislosti bol postavený aj Morový stĺp na námestí pred kostolom. -Ako zaujímavosť možno uviesť, že prvá škola bola v Nižnom Medzeve postavená až roku 1752, dovtedy dochádzali deti do školy do Vyšného Medzeva. -Pošta bola otvorená v roku 1846 a Cserehátska banka v roku 1870. -Roku 1894 bola dokončená stavba železničnej trate z Moldavy nad Bodvou do Medzeva. -Medzevské hámre boli roztrúsené v jednotlivých údoliach. Kováči vykonávali svoju prácu v prírode a relatívne boli svojimi vlastnými pánmi na svojom pracovisku. Neboli vtesnaný za bránou továrne alebo dielne. Aj v neskoršom období, keď sa objavili majitelia, ktorí vlastnili viaceré hámre, neboli títo vlastníci schopní fyzicky skontrolovať jednotlivých majstrov. Zrodil sa však kontrolný nástroj tzv. Schmietrechnung, slovensky sa to dá preložiť ako „kováčske vyúčtovanie“. Tento ekonomický nástroj nútil kováča k hospodárnosti a výkonu, ako i k udržiavaniu hámra v prevádzky schopnom stave pri relatívnej samostatnosti majstra. -Hámornícke remeslo, dalo Medzevčanom ešte jednu charakteristickú vlastnosť. Asi práve voľnosť pri práci a aj samostatnosť pri rozhodovaní o svojej slobode boli príčinou, že Medzevčania v malej miere inklinovali v období pred 2. Svetovou vojnou k fašistickej ideológii. -Neskoršie keď zanikol kováčsky cech, sa postupne vytváralo viacero kováčskych združení a firmy. -V roku 1960 došlo opäť ráz k zlúčeniu Nižného a Vyšného Medzeva. Tento stav pretrval do roku 2000, kedy sa 1. januára opäť Vyšný Medzev odčlenil ako samostatná obec Vyšný Medzev. -Dodnes možno túto atraktívnu a doslova majstrovskú prácu obdivovať ešte ako ukážku v zachovanom hámri v Šugovskej doline. -Zásluhu na zachovaní historického hámra mesta Medzev v Šugovskej doline má náš bývalý prezident, Rudolf Schuster, pochádzajúci z Medzeva. Počas jeho volebného obdobia bol tento hámor reprezentačným miestom vzácnych návštev. Navštívili ho švédsky kráľ Carl Gustav s manželkou Silviou, monacký princ Albert, prezidenti Ukrajiny, Maďarska, Alžírska, Portugalska, Bulharska, veľvyslanci a generálni konzuli ďalších krajín. -Počiatočné kroky niektorých súkromných podnikateľov obnoviť túto technológiu boli žiaľ neúspešné a tak zachovanie kováčskych tradícií Medzeva sú dnes ohrozené. -Medzev, ako to bolo na začiatku spomenuté, leží v údolí horného toku riečky Bodvy a má 4100 obyvateľov. Z troch strán je obklopený malebnými kopcami, bohatými na vzácne lesné plody, flóru a faunu. Cesta vedúca z Jasova cez Medzev do Štósu tvorí prakticky severovýchodnú hranicu Slovenského krasu, oblasť bohatú na prírodné vzácnosti a zaujímavosti, ako aj na významné kultúrne a historické pamiatky. Z toho hľadiska má Medzev ideálnu polohu na turistiku a cestovný ruch. -Malebná Šugovská dolina, ale i všetky doliny v okolí Medzeva sú ešte stále vzácnymi oázami ticha a neporušenej prírody. Sú pre nás vzácnymi prírodným bohatstvom a miestami, ktoré ešte stále môžeme objavovať. Spracoval: Ing. Andrej Gedeon, kronikár
Medzev
60 000 €
Exkluzívne zrekonštruovaný 3-izbový tehlový byt v centre mesta s balkónom, ul. ČSA , Banská Bystrica
EXKLUZÍVNE ponúkame na predaj 3 izbový - tehlový byt po luxusnej, štýlovej rekonštrukcii v centre mesta Banská Bystrica o výmere 133 m2 s príslušenstvom /100 m2 - byt, 33m2 pivnice a podkrovie/. Byt sa nachádza na 1. poschodí /nie prízemie/na ulici ČSA. V byte bola zmenená dispozícia, vymenené interiérové dvere s obložkovými zárubňami, vchodové bezpečnostné dvere, nové rozvody elektriky, vody, kuchynská linka je robená na mieru so vstavanými spotrebičmi. V celom byte sú použité luxusné materiály, obklady, dlažby a omietky. Kúrenie a ohrev teplej vody je vlastným plynovým kotlom /nízke náklady/. Dispozícia bytu je nasledovná: vstupná chodba, WC so sprchovacím kútom, izba s balkónom, kuchyňa prepojená s jedálenským kútom a obývačkou. Zo spálne je prístupná kúpeľňa. Bytový dom prešiel rekonštrukciou - strecha, výmena plastových okien, oprava balkónov a oprava fasády. Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0915 53 33 03– Sitová Ivona. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na tel. čísle 0915 53 33 03, Ivona Sitová, BBreality.sk
Banská Bystrica
275 000 €
Predaj- orechový sad v Bánovce nad Bebravou- obec Uhrovec- KÚ Látkovce, www.BBreality.sk
V okrese Bánovce nad Bebravou- obec Uhrovec- katastrálne územie Látkovce (www.latkovce.sk) ponúkame na predaj orechový ovocný sad o výmere 78.230 m2. Na pozemku je elektrická prípojka. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0917 728 819, Žofia Obertíková alebo emailom na zofka@obertikova.sk Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0917 728 819, Žofia Obertíková alebo emailom na zofka@obertikova.sk Látkovce- K obci Uhrovec boli pričlenené v roku 1968. Ležia juhovýchodne od Uhrovca v príjemnej kotline za Ostrým vrchom. Bola osídlená slovenským obyvateľstvom už dávno pred príchodom Maďarov do týchto končín a od začiatku sa nazývala Látkovcami. Uhorský kráľ Koloman v listine z roku 1113 potvrdzuje Zuborskému opátstvu nad Nitrou jeho dávnejšie majetky a medzi nimi i majetok v Látkovciach. Je zrejmé, že zuborskí benediktíni vlastnili časť Látkoviec aj s poddaným ľudom už pred rokom 1113. Teda prvým známym vlastníkom Látkoviec bolo Zuborské opátstvo, potom rodina Latkóczy a neskôr titulom kúpy rodina Záblathy. Člen rodiny Látkovských Pavol Latkóczy bol v roku 1485 veliteľom hradu Uhrovec.
Uhrovec
dohodou
Predaj RD/Chalupa- Povrazník okres Banská Bystrica, www.BBreality.sk
Výhradne ponúkame na predaj gazdovský rodinný dom v obci Povrazník, 30 minút jazdy autom z krajského mesta Banská Bystrica. Dom má úžitkovú plochu 427 m2, z čoho je 75 m2 obytná časť a 352 m2 je hospodárska časť. Obytná časť domu je postavená z kameňa a dreva, hospodárske budovy sú v prevažnej časti z dreva. Do domu je zavedená elektrická energia a rovnako tak aj vodovodná prípojka. WC je suché. Dom má vlastnú pivnicu vhodnú na celoročné uskladnenie zemiakov respektíve zeleniny. Rozľahlé humno umožňuje uskladniť dostatočné množstvo sena, ustajniť zvieratá, garážovať rôznu techniku, no rovnako tak poskytuje veľmi zaujímavý priestor na rôzne stavebné úpravy v nadväznosti na priestrannú 10 árovú záhradu (1000 m2). Bližšie informácie či prípadnú obhliadku si môžete dohodnúť na tel. čísle 0908 99 88 77, Ing. Mário Hanzel, www.bbreality.sk Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpu prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami - Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Prima banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na tel. čísle 0908 99 88 77, Ing. Mário Hanzel, www.bbreality.sk Povrazník je podhorskou obcou pod úbočiami severnej Poľany. Lokalita je tak vhodná na relax a oddych napríklad pri prechádzkach po okolitej prírode, ktorou prechádza aj viacero cyklotrás. Pri obci sa nachádza jedinečná vulkanická jaskyňa – Ďuríkova diera.
Povrazník
34 000 €
2-izbový byt v Banskej Bystrici, Fončorda, Tulská ulica,
Ponúkame na predaj priestranný, slnečný, zrekonštruovaný, dvojizbový byt upravený na trojizbový s loggiou na treťom podlaží s výťahom v Banskej Bystrici, Fončorda, Tulská ulica. Podlahová plocha bytu s príslušenstvom bez loggie je cca 65 m2. Byt prešiel v roku 2015 kompletnou rekonštrukciou, bytový dom bol zrekonštruovaný v roku 2016. K bytu prislúcha pivnica. Mesačný nájom pre 4 osoby je 148 Eur. Byt a bytový dom je pripojený na optický internet. Energetický certifikát budovy: B. Panoramatické fotky sú na www.bbreality.sk. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Jan Vundr alebo emailom na vundr@bbreality.sk Realitná kancelária BB-REALITY, s.r.o. je členom Realitnej únie SR a riadi sa jej Realitným kódexom. Uvedená cena je konečná, zahŕňa províziu realitnej kancelárie, kompletný právny servis zabezpečovaný renomovanou advokátskou kanceláriou, poradenstvo k prevodu nehnuteľnosti a bezplatnú ponuku financovania prostredníctvom hypotéky. Možnosť výmeny za Vašu nehnuteľnosť alebo kúpy prostredníctvom úveru. V prípade financovania kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru Vám radi poradíme pri jeho výbere a aj kompletne zabezpečíme jeho vybavenie- naša spoločnosť BB-REALITY, s.r.o. sa špecializuje na finančné poradenstvo a kompletné spracovávanie úverových produktov spojených s financovaním nehnuteľností, spolupracujeme so všetkými bankovými domami- Československá obchodná banka, mBank, Oberbank, OTP banka, Poštová banka, Prima banka, Sber bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit bank, VÚB. Spoluprácou s týmito partnermi dokážeme optimálnym spôsobom vyriešiť akýkoľvek zámer nášho klienta a zabezpečiť mu najvýhodnejšie financovanie, ktoré je aktuálne na trhu dostupné. V prípade záujmu o obhliadku alebo doplňujúcich otázok nás kontaktujte na tel.: 0907 99 88 77, 048/419 18 17, Jan Vundr alebo emailom na vundr@bbreality.sk Sídlisko Fončorda sa na západe Banskej Bystrice prepája s Radvaňou a v smere do Tajova s Podlavicami. Výhodou je blízkosť športovísk, plážového kúpaliska a krytej plavárne. Okolité hory poskytujú výborné možnosti na rekreáciu a to ako letnú tak zimnú. V poslednom období sa sídlisko Fončorda začína prepájať s mestom prostredníctvom obchodno-zábavného komplexu Europa Shopping Center. História tohto sídliska sa spája s fabrickým predmestím nachádzajúcim sa na ceste medzi Huštákom a Radvaňou. Názov mestskej štvrte je odvodený od maďarského slova foncsorda (foncsor = amalgám), ktoré označovalo amalgačnú hutu zo 16. st. V nej sa vyrábali drahé kovy zlučovaním s ortuťou, čím vznikal amalgám. Táto huta sa nachádzala približne v priestoroch dnešného Obvodného úradu. V 30. rokoch sa tento objekt dostal do správy armády a tá v 50. rokoch začala za hutou s výstavbou dôstojníckych bytoviek (dnešný Úsvit). Na Fončorde je v súčasnosti približne 9 500 bytov a je druhým najväčším sídliskom v Banskej Bystrici. Odmena za TIP : V prípade, že viete o nehnuteľnosti na predaj alebo prenájom vo Vašom okolí, či okruhu Vašich známych a poznáte niekoho, kto potrebuje pomoc pri predaji alebo prenájme svojho domu, bytu, pozemku, prípadne inej nehnuteľnosti ? Stačí nás odporučiť Vaším známym a priateľom. V prípade, že sa obchod zrealizuje, máte istú odmenu na základe vopred Vami podpísanej zmluvy o spolupráci s našou spoločnosťou, kde sa zaväzujeme vyplatiť Vám vopred dohodnutú odmenu za TIP.
Banská Bystrica
135 000 €